bara

Σάββατο 15 Δεκεμβρίου 2012

Αν και κέρδιζε 1-0 έχασε 3-1 ο Εθνικός από τον Παμβοχαϊκό

Αν και έχασε το πρώτο σετ, ο Παμβοχαϊκός τελικά πήρε τη νίκη στο ντέρμπι με τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης διευρύνοντας το νικηφόρο σερί του στη Volleyleague ΟΠΑΠ 2012-2013 στις 6 νίκες (μετά τις 4 ήττες που είχε γνωρίσει στις πρώτες αγωνιστικές).
Οι Θρακιώτες στο πρώτο σετ εκμεταλλεύτηκαν πλήρως τα λάθη των γηπεδούχων, οι οποίοι επέστρεψαν από το β'

σετ ανατρέποντας το αρχικό προβάδισμα του Εθνικού (3-6, 8-10). Με όπλο το μπλοκ ο Παμβοχαϊκός ισοφάρισε σε 1-1, ενώ στα δύο επόμενα σετ έβαλε τη σφραγίδα του ο Γιάννης Μαντέκας.
Στο γ' σετ ο Εθνικός προηγήθηκε 7-10, ο Παμβοχαϊκός πήρε την αλλαγή με τον Μαντέκα να πηγαίνει στο σερβίς και να φεύγει αφού το σκορ είχε γίνει 15-10 (σερί 8-0).
Στο δ' σετ το 8-12 του Εθνικού έγινε 13-12 για τον Παμβοχαϊκό (με Μαντέκα στο σερβίς), ωστόσο οι Θρακιώτες έφτασαν να προηγούνται με 21-23... Εκεί όμως είχαμε νέο σερί από λάθη κι αφού ο Παμβοχαϊκός ισοφάρισε 23-23 υπέρβαση Ράιτς, πήρε το σετ μετά από κακή υποδοχή του Δαλακούρα.
Με τους γηπεδούχους αγωνίστηκε για πρώτη φορά στη Volleyleague ο Λεονάρντο Καλντέιρα, ο οποίος μετά το παιχνίδι δήλωσε: «Είμαι πολύ χαρούμενος για τη νίκη. Στόχος μας είναι το πρωτάθλημα, γι' αυτό ήρθα στην ομάδα και να είστε σίγουροι ότι θα κάνουμε πολλές εκπλήξεις ως το τέλος».
Από την πλευρά του ο Θανάσης Μουστακίδης δεν μπορούσε να πιστέψει το γεγονός ότι: «Ο Ράιτς μέχρι τη 10η αγωνιστική είχε πατήσει δύο φορές τη γραμμή των τριών μέτρων και σήμερα έκανε 5 υπερβάσεις. Προσπαθήσαμε αλλά δεν τα καταφέραμε, αφού σε κρίσιμα σημεία είχαμε νεκρά διαστήματα τα οποία και πληρώσαμε».
Διαιτητές: Βαρθαλίτης - Μυλωνάκης
Τα σετ: 21-25, 25-22, 25-20, 25-23
Παμβοχαϊκός (Ζαλμάς): Μαντέκας 14 (10/24 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 67% υπ. - 53% άριστες), Καλντέιρα 17 (14/29 επ., 3 μπλοκ, 71% υπ. - 38% άριστες), Τερζής 3, Καραγιάννης 5 (4/12 επ., 1 μπλοκ), Πανταλέων 14 (11/14 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Γιοβάνοβιτς 19 (19/34 επ.), Δημητρακόπουλος -λ (61% υπ. - 39% άριστες) / Δρογκάρης, Παπαδόπουλος, Μπεκιάρης 1, Κατσανεβάκης.
Εθνικός Αλεξανδρούπολης (Μουστακίδης): Ράιτς 16 (14/42 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Γραμματικάκης 9 (7/13 επ., 2 μπλοκ), Σιδηρόπουλος 2, Κόβατς 7 (5/7 επ., 2 μπλοκ), Δαλακούρας Α. 15 (11/26 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 68% υπ. - 48% άριστες), Κουμεντάκης 9 (5/18 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 61% υπ. - 35% άριστες), Μίτρεφ -λ (56% υπ. - 33% άριστες) / Δαλακούρας Κ., Βλαχόπουλος, Κυριακίδης.